Zbiorniki na deszczówkę podziemne

Filtruj produkty
Filter Products Showing 1 - 20 of 36 results
Sort By
Price
Categories
Filter selected

Zbiorniki na deszczówkę

Przydomowa retencja wody deszczowej to coraz popularniejsze zjawisko. Jest to bardzo pozytywny i proekologiczny trend, który pomaga oszczędzać zasoby wody pitnej. To bardzo pozytywna tendencja, szczególnie, że dawniej wodę opadową traktowano jak ścieki. Spośród różnych systemów na deszczówkę, zbiorniki podziemne cieszą się dużą popularnością. Z czego wynika ich popularność? Przede wszystkim, zbiorniki na deszczówkę podziemne nie ingerują w wygląd działki lub ogrodu. Umieszczona pod powierzchnią instalacja retencyjna na wodę deszczową pozostaje niewidoczna dla oka oraz nie zajmuje cennego miejsca, szczególnie w przypadku gdy teren posesji jest niewielki. Jedynym widocznym elementem jest pokrywa.

Ponadto, możesz w dowolny sposób zagospodarować ogród nad zbiornikiem. Jedynie należy uważać, aby nie sadzić drzew o rozbudowanym systemie korzeniowym. Jednocześnie podziemne zbiorniki na deszczówkę bezbłędnie spełniają swoje zadanie. Instalacja do zbierania deszczówki nie wymaga wielu zabiegów. Wręcz przeciwnie – jest to bardzo łatwe: wystarczy regularnie czyścić filtr oraz uważać, czy zbiornik nie jest przepełniony.

Woda opadowa ze zbiornika może być wykorzystywana na wiele sposobów. Wodę deszczową możesz używać do podlewania ogrodu, trawnika, warzyw i innych roślin. Zgromadzone zasoby wodne możesz wykorzystywać także do mycia samochodu, okien lub sprzętów gospodarczych.

Należy pamiętać, że jeżeli zbiornik na wodę deszczową nie posiada dostępu do kanalizacji, należy wykonać tzw. przelew awaryjny, który odprowadza nadmiar wody. Możesz wykorzystać ją na terenie działki poprzez drenaż rozsączający, studnię chłonną, tunele lub skrzynki rozsączające lub też poletka zraszaczy. Każda możliwość rozprowadzenia wody w gruncie to dobre wyjście!

Jak widać, zamontowany zbiornik na deszczówkę nie wymaga wiele pracy, ale jakie korzyści przynosi?

Zalety zbiorników podziemnych

Oczywiście, podstawową zaletą zbierania wody do podziemnego zbiornika jest pro-ekologiczne i pro-retencyjne zastosowanie wody deszczowej. Oszczędzamy zasoby wody gruntowej poprzez korzystanie ze zgromadzonych w zbiorniku zapasów. W ten sposób nie marnujemy wody pitnej do zadań, które nie wymagają tak jakościowej wody. Warto podkreślić, iż zasoby wodne w Polsce są niemal najmniejsze w Europe. Dlatego też tak ważne jest oszczędzanie wody pitnej. Zbiorniki na deszczówkę to doskonały krok w stronę ograniczania zużycia wody zdatnej do spożycia.

Oczywiście, ekologia jest niezwykle ważnym czynnikiem, dla którego warto wykorzystywać wodę deszczową na co dzień. Należy jednak podkreślić, że bardzo istotnym plusem korzystania z instalacji przechwytującej deszczówkę jest oszczędność pieniędzy! Wykorzystanie deszczówki pomaga znacznie ograniczyć wydatki na rachunkach za wodę wodociągową. Zbiornik na wodę to inwestycja, która z pewnością zwróci Ci się po kilku latach, szczególnie jeśli skorzystasz z dofinansowania np. ogólnopolskiego programu Moja Woda.

Kolejną ważnym plusem, jaki posiadają zbiorniki na deszczówkę podziemne, jest bez wątpienia posiadanie zapasu wody na wypadek suszy. W takiej sytuacji nie należy korzystać z wodociągu w celu podlewania ogrodu lub trawnika. Ten zakaz nie obejmuje retencjonowanej wody deszczowej!

Równie ważnym aspektem jest fakt, iż wybierając podziemne zbiorniki na wodę deszczową, nie ograniczamy powierzchni biologicznie czynnej w naszym ogrodzie. Najogólniej mówiąc, jest to teren, który jest w stanie wchłaniać wodę opadową, w przeciwieństwie np. do chodników czy tarasów, z których woda paruje. Zbiornik na deszczówkę, zamontowany na Twoje posesji, będzie zbierał wodę z dachu budynku jednorodzinnego lub utwardzonych powierzchni.

Ważną kwestią są też opłaty za korzystanie z wody wodociągowej w ogrodzie, wprowadzone już w niektórych województwach. Planowane są przepisy, które narzucą konieczność stosowania zbiorników do gromadzenia wody deszczowej.

Przedstawione powyżej argumenty jasno wykazują, że podziemne zbiorniki na deszczówkę to doskonałe rozwiązanie, na którym może skorzystać nie tylko użytkownik, ale także środowisko naturalne!

Jaki zbiornik wybrać?

Decydując się na zakup zbiornika na wodę opadową, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, warto decyzję o montażu pod ziemią zbiornika do zbierania opadów wodnych podjąć przed urządzeniem ogrodu. W takim razie unikniemy zniszczenia trawnika i rozkopania zagospodarowanej wcześniej działki.

Oczywiście, podziemny zbiornik na wodę deszczową można zainstalować również w urządzonym wcześniej ogrodzie, jednak będzie wiązało się to z rozkopaniem działki. Równie ważnym aspektem przy wyborze podziemnego modelu jest rodzaj gruntu. Zasadniczo, do gleb ciężkich oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych należy wybrać płaski zbiornik.

Kolejną ważną kwestią jest powierzchnia, z jakiej będzie gromadzona woda deszczowa. W końcu zbiornik musi pomieścić retencjonowaną wodę! Odpowiednia pojemność w dużej mierze zależy od powierzchni dachu, z jakiego rynny będą odprowadzały wodę do zbiornika. Należy pamiętać także o areale ogrodu, który będziesz nawadniać zebraną wodą opadową.

W ofercie posiadamy podziemne zbiorniki na deszczówkę o zróżnicowanych pojemnościach. Dostępne modele zaczynają się od pojemności 1000 L aż do 10000 L i większe! Tak duża rozpiętość z pewnością pomoże Ci wybrać zbiornik doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Świadczymy także usługę montażu.

Zastanawiasz się, jakie parametry i pojemność zbiornika będzie najlepsza do Twojego gospodarstwa domowego? Skorzystaj z formularza doboru urządzenia, a my pomożemy Ci wybrać najlepszy model!

Akcesoria do zbiorników podziemnych

Możesz także dobrać akcesoria do wybranego zbiornika umieszczonego w ziemi. Jeżeli chcesz ułatwić pobór i odprowadzanie zebranej wody, pomoże Ci pompa automatyczna, którą należy umieścić wewnątrz zbiornika na deszczówkę. Montaż pompy i zamontowanie do niej gumowego węża z pewnością ułatwi Ci podlewanie ogrodu lub mycie auta.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie puszki – skrzynki poboru wody wyposażonej w zawór 3,4 cala oraz ruchomą klapkę na podpięcie węża ogrodowego. Z drugiej strony puszki załączamy kable z pompy i, odkręcając zawór, możemy już podlewać ogród.

Do niektórych zbiorników z naszej oferty warto dokupić filtr koszowy, gdyż nie wszystkie modele są wyposażone filtry. Standardowa pojemność filtra wynosi 20 l. Ich zaletą jest to, iż wyłapują liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do wnętrza zbiornika. Pojemnik, w którym znajduje się sito filtrujące jest łatwy do wyczyszczenia. W razie potrzeby można zamontować filtry na większej głębokości i dokupić potrzebne nadbudowy.

Istnieje także możliwość, aby wybrany zbiornik na deszczówkę podziemny wyposażyć w dodatkową nadbudowę, zamykaną pokrywą. Nadbudowy stosuje się, aby posadowić zbiornik na większej głębokości.

Inne rodzaje zbiorników

Powyżej zostały przedstawione zalety podziemnych zbiorników na wodę. Jednakże to nie wszystko, co możemy Ci zaoferować! Jeżeli nie chcesz rozkopywać swojej działki pod system na deszczówkę, zbiorniki naziemne to świetna opcja. Oferujemy modele o zróżnicowanych pojemnościach i kształtach. Możesz zdecydować się na zwykły zbiornik na deszczówkę, których pojemność jest bardzo zróżnicowana.

Możesz także wybrać dekoracyjny model, taki jak amfora lub ozdobna beczka. Pojemnik na deszczówkę w formie np. beczki zazwyczaj posiada mniejszą pojemność niż klasyczny zbiornik, ale zdecydowanie lepiej prezentuje się na działce. Naziemne zbiorniki na wodę oraz ozdobne beczki na deszczówkę są równie trwałe jak modele podziemne, ponieważ także zostały wykonane z polietylenu. Najlepiej podpiąć je bezpośrednio do rynny.

Z gruntu dobry

Jak widać, zbieranie deszczówki przynosi ogromne korzyści nie tylko środowisku, ale także osobie, która zdecydowała się na magazynowanie spływających wód opadowych. Duże zróżnicowanie zbiorników podziemnych pod względem kształtów i pojemności pozwala znaleźć model dostosowany praktycznie do każdej działki, odpowiadający na rozmaite potrzeby.

Pamiętaj, że wybierając podziemne zbiorniki na deszczówkę, należy postawić na solidny produkt sprawdzonej firmy. Gwarancja na zbiornik wynosi, w zależności od producenta, od 5 do 25 lat. Dobrze zamontowany i poprawnie użytkowany zbiornik, czyli taki którego nie uszkodzimy mechanicznie, będzie służył nam dziesiątki lat. Weź pod uwagę fakt, że w większości zbiorniki są nieprzejezdne.

Bardzo istotny jest także materiał wykonania. Zbiornik, którego cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna, bez problemu wytrzyma przykrycie gruntem. Dlatego też najlepiej zdecydować na monolityczny model z ożebrowaniem, wykonany z wysokiej jakości polietylenu. To materiał, który wyróżnia się wysoką wytrzymałością, a więc takie zbiorniki na deszczówkę mogą zagwarantować Ci trwałość i najwyższą jakość. Zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na różne warunki panujące na zewnątrz.

„Moja Woda”

Propagowanie wykorzystania wód opadowych jest celem państwowego programu Moja Woda. Ma on przyczynić się do walki ze skutkami suszy w Polsce. W ramach programu istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na pokrycie kosztów instalacji retencyjnej, w tym zbiornika na deszczówkę. Maksymalna kwota dotacji wynosi 6000 zł. Z programu może skorzystać posiadacz nieruchomości, na której znajduje się lub znajdzie się budynek jednorodzinny.

Aby uzyskać dofinansowanie na instalację do zbierania i magazynowania deszczówki, należy złożyć odpowiedni wniosek do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Zbiornik na deszczówkę nie może zostać zamontowany przed dniem złożenia wniosku Program przewidziany jest na lata 2020-2024.

Regulamin programu oraz informacje jak uzyskać dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę możesz uzyskać tutaj.