Szambo betonowe czy plastikowe?

W każdym nowym gospodarstwie domowym istnieje problem związany z gospodarką ściekową. Co więcej, nie zawsze istnieje możliwość podłączenia budynku do kanalizacji. Jednakże jest kilka możliwości, aby rozwiązać tę sytuację, m.in. przydomowe oczyszczalnie ścieków lub zbiorniki na szambo betonowe lub plastikowe. Montaż zbiornika sprawdza się w sytuacji, gdy na danym terenie planuje się kanalizację zbiorczą, a szambo ma być tylko tymczasowym rozwiązaniem. Decydując się na taką inwestycję stajemy przed wyborem materiału zbiornika bezodpływowego: beton czy może jednak z tworzywo sztuczne?

Szambo betonowe

szambo betonowe

Rys 1. Szambo betonowe

Zbiornik betonowy jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Najmocniejszą cechą szamba tego typu jest zdecydowanie niższa cena. Trzeba mieć jednak na uwadze, że do wykonania używa się materiału o różnej klasie wytrzymałości i szczelności. Przeważnie do produkcji zbiorników stosuje się beton o klasie B-20, a także metalowe pręty. Niestety, nie jest to zbyt wytrzymały materiał. Wyższe klasy betonu wiążą się natomiast z wyższą ceną takiego zbiornika i producenci niechętnie stosują go do wykonania takiego szamba. Zarówno woda, jak i ścieki po jakimś czasie wpływają niszczycielsko na beton, który wchodzi z nimi w reakcję chemiczną. Następnie wilgoć może dotrzeć do prętów wzmacniających konstrukcję, wywołując ich korozję. Takie uszkodzenia w zbiorniku sprawią, że przestanie być szczelny, a następnie gromadzone ścieki zaczną wnikać w głąb gruntu. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, a także wiąże się z karami za wypuszczanie ścieków do gruntu. Dlatego gwarancja na szczelność szamba betonowego przeważnie jest krótka i wynosi około 2-3 lat.

Wybierając tego typu szambo betonowe musimy mieć na uwadze, że jest ono o wiele większe i cięższe niż zbiorniki z tworzyw sztucznych. Waga betonowego zbiornika o pojemności 10 000 L (dla 4-5 osobowej rodziny) wynosi około 7 000 kg. Dla porównania zbiornik z tworzywa sztucznego o tej samej pojemności waży 450 kg. Sprawia to, że transport oraz montaż szamba betonowego jest utrudniony. Aby go przewieźć potrzeba ciężkiego sprzętu, najlepiej takiego, który posiada hydrauliczny dźwig samochodowy. Poza tym samochód dostawczy o duży gabarytach nie zawsze jest w stanie dojechać na posesję, a szczególnie na teren działek lub ogródków działkowych. Ponadto, wjazd ciężkiego sprzętu może zniszczyć przydomowy trawnik.

Montaż zbiornika betonowego

Po dostarczeniu szamba musimy wykonać bezpośrednio montaż. Jest on dosyć skomplikowany i dłuższy niż w przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych. Aby to było możliwe należy wykopać otwór w gruncie bezpośrednio przed włożeniem zbiornika. Po włożeniu do wykopu szambo betonowe jest uszczelniane od zewnątrz i ze względu na ciężar musi się „uleżeć” w ziemi. Dlatego też trzeba odczekać minimum jeden dzień, aby zasypać zbiornik, podłączyć rurę kanalizacyjną i dokończyć montaż.

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy zbiornik przestaje być nam potrzebny, jego demontaż jest bardzo kłopotliwy i ciężki. Najczęściej zostaje on w ziemi i zajmuje miejsce w momencie, gdy wchodzi na naszą działkę kanalizacja zbiorcza.

Szambo plastikowe

Zbiornik 3000 L Dropwater

Rys 2. Szambo plastikowe  3000 L DROPWATER (https://impet.net.pl/ogrodowy-system-zbierania-deszczowki-dropwater-3000l/)

Zbiorniki plastikowe mają zdecydowaną przewagę jeżeli chodzi o ich wagę, gdyż mogą być nawet 20 razy lżejsze od swoich betonowych odpowiedników o tej samej pojemności. Sprawia to, że są łatwiejsze do przetransportowania, a także ich montaż jest o wiele szybszy. Cena takiej usługi będzie dużo bardziej korzystniejsza niż w przypadku szamba betonowego. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość wykonania samodzielnego montażu szamba zgodnie z załączoną instrukcją.

Zbiorniki z tworzywa polietylenowego wykonywane metodą formatowania rotacyjnego są w 100% szczelne. Dzięki tej technologii szambo nie posiada żadnych łączeń oraz spawów, które mogłyby stwarzać ryzyko uszkodzenia zbiornika w takim miejscu. Dlatego też zbiorniki będą nam służyć dziesiątki lat, jeżeli tylko dobrze je zamontujemy i nie uszkodzimy mechanicznie. Ponadto, są one wytrzymałe na ciężkie warunki glebowe. Co więcej, odpowiednio wykonany zbiornik może być o wiele mocniejszy niż jego betonowy odpowiednik. Producenci oferują gwarancję w niektórych wariantach nawet do 35 lat. Dodatkowo polietylen jest najbardziej ekologicznym materiałem, który można utylizować i wykorzystać ponownie.

Największą jednak zaletą zbiorników z tworzywa jest to, że nie wchodzą w reakcję chemiczną z wodą czy ściekami, a materiał nie przepuszcza wilgoci. Nieczystości pozostają w zbiorniku i nie ma możliwości aby przedostały się do gruntu.

Jedynym minusem takiego rozwiązania może być początkowy koszt inwestycji. Jednakże, gdy szambo ma nam służyć przez długi czas to po przeanalizowaniu kosztów możemy dojść do wniosku, że pomimo stosunkowo niskiej ceny szamba betonowego ich transport, montaż oraz eksploatacja wypada dużo bardziej niekorzystnie niż jest to w przypadku szamba z tworzywa sztucznego.

Zbiorniki betonowe i plastikowe – porównanie

SZAMBO BETONOWE SZAMBO PLASTIKOWE
GWARANCJA 2-3 lata max. do 35 lat
TRWAŁOŚĆ 10-15 lat do 400 lat
PRZEPUSZCZALNOŚĆ tak nie
REAKCJA Z WODĄ tak nie
REAKCJA CHEMICZNA ZE ŚCIEKAMI tak nie
WAGA 7 000 kg (10 m3) 450 kg (10 m3)
TRANSPORT drogi tani
MONTAŻ trudny łatwy
DEMONTAŻ trudny i czasochłonny łatwy i szybki