Domowe systemy zbierania deszczówki
Domowe systemy zbierania deszczówki
Nowoczesne domowe systemy zbierania deszczówki są bardzo praktycznym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem, ponieważ woda deszczowa świetnie sprawdza się do prania, mycia naczyń i spłukiwania toalet. Przyjmując średnie zużycie wody na osobę 150 l na dobę i wzrost cen wody wodociągowej wykorzystując wodę deszczową w domu możemy sporo zaoszczędzić.
System standardowo składa się z kompletnego zbiornika z pokrywą wyposażonego w filtr, pobór wody i przelew, centralę sterującą wyposażoną w pompę, filtr domowy oraz niezbędne akcesoria umożliwiające pobór wody ze zbiornika i wprowadzenie jej do niezależnej instalacji wodociągowej w domu.
Filtr instalowany jest bezpośrednio w gruncie przed zbiornikiem lub w zbiorniku. Dzięki pływakowi pobór cały czas pływa ok. 15-20 cm poniżej powierzchni wody, skąd można pompować najczystszą wodę ze zbiornika.
System dystrybucji wody w domu opiera się na centrali, która pompuje deszczówkę ze zbiornika i dostarcza ją do instalacji wewnętrznej. W przypadku braku wody deszczowej w zbiorniku, centrala umożliwia automatyczne wykorzystanie wody wodociągowej. W jednym urządzeniu znajdują się trzy główne elementy: pompa, sterowanie i system uzupełnienia wodą wodociągową. Centralę należy zainstalować wewnątrz domu np. w piwnicy, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.
Zebrana na dachach woda deszczowa jest filtrowana i mechanicznie oczyszczana, a następnie kierowana do specjalnych zbiorników, w których się ją przechowuje. Dzięki temu, że proces oczyszczania odbywa się na wejściu deszczówki do zbiorników, magazynowana jest w nich tylko czysta woda. Nie ma też ryzyka jej zagniwania dzięki wykorzystaniu procesów biologicznych. Wszystko to sprawia, że zapewnione jest bezpieczeństwo i higiena użytkowania deszczówki.
System domowy do wody deszczowej wymaga sporej ingerencji w domu, dlatego warto o nim pomyśleć na etapie stanu surowego budynku, gdzie montaż przewodów ścianie nie zrobi spustoszenia taj jak w zamieszkałym już domu. Oprócz standardowego doboru zbiornika ważne są odległości centrali w pionie i poziomie od najdalej umiejscowionego odbiornika wody deszczowej czyli np. toalecie na ostatniej kondygnacji budynku. Najczęściej należy wykonać dwa niezależne liczniki wody użytkowej – wodociągowy i deszczowy.
Gdzie zbieranie deszczówki opłaca się najbardziej?
Przykładem obiektów, w których zbieranie i magazynowanie deszczówki szczególnie się opłaca, mogą być duże obiekty komercyjne jak lotniska czy dworce, które na dużą skalę wykorzystują systemy wody deszczowej nie tylko do spłukiwania toalet, ale także do nawadniania zieleni czy mycia infrastruktury. Podobnie hotele, pensjonaty, szkoły, uczelnie czy placówki użyteczności publicznej, ze względu na swoje specyficzne potrzeby coraz częściej decydują się na wdrażanie podobnych rozwiązań.
Deweloperzy, którzy chcą zwiększyć atrakcyjności swoich topowych projektów poprzez ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, dzięki montażowi systemów deszczowych uzyskują znaczną przewagę konkurencyjną. Nie tylko podnoszą one standard i nowoczesność budynku, ale również pozwalają mieszkańcom na obniżenie codziennych kosztów eksploatacji, co jest szczególnie atrakcyjne w długoterminowej perspektywie. Niezależnie systemy pozwalają ubiegać się o certyfikaty przyznawane zrównoważonemu budownictwu.