Problem z szambem? Oto 10 najczęstszych usterek i sposoby na ich rozwiązanie
Szambo szczelne to zbiornik do gromadzenia i przechowywania ścieków, który jak każde urządzenie ma swoje plusy i minusy. W tym artykule skupię się na jego wadach, których jest więcej niż zalet. Pozytywne cechy szamba na ścieki to szybki montaż i podłączenie, dobrze sprawdza się na ogródkach działkowych, działkach ROD oraz w domkach letniskowych. W domach całorocznych to niestety bardzo duży wydatek biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i inne problemy o których poniżej.
Zatykanie się zbiornika
Przyczyny: Zatykanie może być spowodowane wrzucaniem do toalety nieodpowiednich przedmiotów, takich jak chusteczki nawilżane, włosy, materiały higieniczne czy jedzenie.
Rozwiązanie: Regularnie kontroluj, co trafia do toalety. W przypadku zatykania, można spróbować użyć przepychacza lub chemikaliów do rozpuszczania zatorów np. Kreta. W skrajnych przypadkach konieczne może być wezwanie specjalisty.
Przepełnienie zbiornika
Przyczyny: Gdy szambo nie jest opróżniane regularnie lub z racji większego zużycia wody zapełni się szybciej niż zazwyczaj, może dojść do jego przepełnienia i wylania ścieków na działkę.
Rozwiązanie: Regularnie opróżniaj szambo podpisując umowę z firmą asenizacyjną. Zaleca się kontrolowanie poziomu ścieków szczególnie, gdy mamy niespodziewany najazd gości lub po powrocie z wakacji robimy kilka prań naraz. Dla wygody można zainstalować w zbiorniku czujnik poziomu cieczy, który sygnałem, kolorem lub informacją na telefonie da znać, kiedy pojemność ścieków zbliża się do punktu krytycznego. Do naszych zbiorników polecamy wygodne pokrywy z czujnikiem poziomu cieczy.
Nieprzyjemny zapach
Przyczyny: Może wynikać z niewłaściwego uszczelnienia, przepełnienia lub braku odpowiedniej wentylacji.
Rozwiązanie: Sprawdź uszczelnienia i wentylację zbiornika. Najlepiej przeprowadzić wentylację wysoką w przewodzie kominowym ponad kalenicę budynku. Szamba nie montuje się w pobliżu tarasu lub okien. Można również zastosować preparaty neutralizujące zapachy np. bakterie do szamba.
Uszkodzenia konstrukcyjne
Przyczyny: Zmiany w gruncie, okresowe napływanie wód podziemnych, obciążenia samba plastikowego ciężarem samochodu lub niewłaściwa instalacja i nieszczelność na łączeniu komina ze zbiornikiem mogą prowadzić do pęknięć. Najczęstszym błędem montażowym jest brak obsypki cementowo piaskowej całego zbiornika. W 99% każdy zbiornik z polietylenu wymaga takiej warstwy około 20cm na całej powierzchni.
Innym problemem są stare drzewa, których system korzeniowy może po pewnym czasie wypchać nam zbiornik lub uszkodzić go.
Rozwiązanie: Przed montażem szamba należy przemyśleć jego lokalizację. W przypadku zauważenia uszkodzeń, konieczne może być wezwanie specjalisty do oceny i naprawy. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana szamba. Czasami można nakleić łatę jeżeli pęknięcie jest małe.
Problemy z wodami gruntowymi przy montażu
Przyczyny: Niewłaściwe umiejscowienie szamba lub problemy z systemem drenarskim wokół budynku mogą prowadzić do gromadzenia się wód.
Rozwiązanie: Skonsultuj się z ekspertem, aby ocenić system drenażowy i w razie potrzeby wprowadzić poprawki. Najlepiej zrobić badania gruntu przed montażem, jeśli nie wiemy jaki mamy grunt i poziom wody gruntowej. Jeżeli woda jest wysoko warto zastosować płaski zbiornik np. Bolt. Nie każdy zbiornik może stać w wodzie.
Zanieczyszczenie wód gruntowych
Przyczyny: Nieszczelne szambo może prowadzić do przedostawania się ścieków do wód gruntowych oraz do skażenia naszego warzywnika.
Rozwiązanie: Regularne kontrole szczelności oraz stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych pomogą rozwiązać problem. W przypadku stwierdzenia nieszczelności, należy natychmiast podjąć działania naprawcze lub wymienić szambo na szczelne.
Brak dostępu do zbiornika
Przyczyny: Może wynikać z zabudowy terenu lub braku odpowiedniego miejsca do manewrowania wozu asenizacyjnego. Często do działki w górach ze stromym podjazdem w okresie zimowym nie dojedzie szambowóz.
Rozwiązanie: Upewnij się, że dostęp do szamba jest możliwy. W domu jednorodzinnym najczęściej raz na miesiąc szambowóz musi wypompować całą zawartość szamba. Dla ułatwienia można zainstalować tzw. stałe łącze czyli rurę umieszczoną np. w ogrodzeniu, do której podpina się swoim przewodem wóz asenizacyjny.
Utrudniona dostępność wozu asenizacyjnego
Przyczyny: Ze względu na lokalizację działki lub specyfikę miejscowości może brakować wozów asenizacyjnych o pojemności dostosowanej do naszego szamba. Czasami rura szambowozu może nie dosięgnąć do naszego zbiornika.
Rozwiązanie: Przed zakupem szamba zapoznaj się z dostępnymi wozami asenizacyjnymi w Twojej okolicy. Często gminy mają podpisane umowy z firmami od utylizacji ścieków i zdarza się, że wymagają aby korzystać z usług tych firm.
Wysokie koszty eksploatacji
Przyczyny: Szambo wymaga systematycznego opróżniania. Każde wypróżnienie przez wóz asenizacyjny to przy szambie 10m3 wydatek rzędu do 400zł. W skali roku to robi konkretną sumę.
Rozwiązanie: Aby ograniczać koszty warto kontrolować zużycie wody, oszczędzając ją w domu, podpisać umowę na dłuższy czas z firmą asenizacyjną na korzystnych warunkach, korzystać ze zbiorników do wody deszczowej, aby do podlewania trawy i mycia samochodu nie wykorzystywać wody wodociągowej. Najlepiej zamienić szczelne szambo na oczyszczalnię biologiczną . Wtedy pozbędziemy się problemów z portfelem i zadbamy o środowisko. Więcej na ten temat w artykule.
Zagrożenie życia przy otwieraniu zbiornika
Przyczyny: W szambie znajdują się gazy toksyczne, takie jak siarkowodór. Samo pochylenie się nad szambem może doprowadzić do zatrucia i utraty przytomności.
Rozwiązanie: Z opisanych powodów szambo musi być regularnie opróżniane, nawet wtedy, gdy nieczystości nie wypełniają całego zbiornika. Przyjmuje się, że najbezpieczniejszą opcją jest wywożenie nieczystości raz na dwa tygodnie, a maksymalnie raz na miesiąc
Podsumowanie
Regularna konserwacja oraz odpowiednia eksploatacja szamba pomogą zminimalizować występowanie tych problemów. Warto również współpracować z profesjonalnymi firmami zajmującymi się obsługą i konserwacją systemów szambowych. Warto pozbyć się szamba nieszczelnego i nie czekać na niemiłe konsekwencje. Można zapoznać się ze sprawdzonymi modelami.