Zacznijmy od krótkiego wstępu: zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, oczyszczalnia o wydajności do 7.5 m³/d podlega zgłoszeniu w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. [Warto dodać, że wydajność przydomowej oczyszczalni wynosi np. 0.75 m³/d dla oczyszczalni dla 5 osób, więc w przypadku domów jednorodzinnych ten warunek będzie spełniony.]
W pierwszym etapie należy sprawdzić zapisy zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W MPZP znajdziemy informacje dotyczące możliwości wykonania oczyszczalni oraz zapisów, które to uniemożliwiają, np. teren osuwiskowy, teren zalewowy, inne tereny chronione.
W kolejnym kroku należy uzyskać pismo z informacją dotyczącą położenia działki na terenie aglomeracji oraz możliwości podłączenia budynku do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Takie pisma zazwyczaj wydaje Urząd Gminy, Zakład Wodociągów lub inny organ zajmujący się ochroną środowiska lub gospodarką wodno-kanalizacyjną.
Po spełnieniu tych warunków należy wybrać odpowiedni odbiornik ścieków oczyszczonych. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych może być m.in.:
- drenaż rozsączający,
- dół chłonny,
- poletko roślinne,
- ciek wodny.
Wybierając odbiornik ścieków oczyszczonych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień przepuszczalności gruntu, aby uniknąć problemów z wchłanianiem wody.
Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo Wodne, w przypadku odprowadzenia ścieków oczyszczonych do cieku wodnego konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego oraz zrzut ścieków oczyszczonych do cieku.
W przypadku odprowadzenia ścieków oczyszczonych do gruntu konieczne będzie wykonanie zgłoszenia wodnoprawnego na „wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód”. Zgłoszenie wodnoprawne należy złożyć wraz z dokumentami w Nadzorze Wodnym, na terenie którego znajduje się przedmiotowa działka.
Do którego Nadzoru Wodnego złożyć dokumenty?
Można to sprawdzić korzystając z portalu – Hydroportal. Po wyporze opcji „plany gospodarowania wodami” pojawi się mapa Polski. W zawartości mapy należy zaznaczyć „Granice jednostek Wód Polskich” i korzystając z opcji wyszukiwania znaleźć swoją działkę.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Do zgłoszenia wodnoprawnego potrzebne będą m.in.: wniosek wraz z opłatą, mapa zasadnicza, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, szkice, rysunki, itp. Szczegółowe informacje można uzyskana stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Po rozpatrzeniu wniosku Nadzór wyda zaświadczenie, które potrzebne jest do złożenia w Starostwie.
Co jeszcze będzie potrzebne?
W urzędzie należy złożyć opis techniczny oczyszczalni wraz z rysunkami, szkicami, certyfikatem oraz mapę zasadniczą z naniesioną lokalizacją oczyszczalni oraz odbiornika ścieków oczyszczonych.
Potrzebna będzie również opinia geotechniczna wykonana przez uprawnionego geologa. Taka opinia zawiera informacje dotyczące jakości gruntów znajdujących się na działce i ich przepuszczalności. Pozwala określić, czy grunt jest dobrze przepuszczalny, czy konieczna jest jego wymiana i zastąpienie materiałem przepuszczalnym, np. kruszywem.
Dodatkowe dokumenty
Zdarza się, że nasza oczyszczalnia, a dokładniej odcinek kanalizacji łączący dom z oczyszczalnią lub oczyszczalnię z odbiornikiem, krzyżuje się z istniejącym przyłączem wodociągowym, gazowym lub elektrycznym. W takich przypadkach konieczne jest wystąpienie do zarządcy sieci z wnioskiem o wydanie (uzgodnienie) warunków wykonana oczyszczalni ścieków.
Działka, na której planowana jest budowa oczyszczalni może być również objęta strefą ochrony konserwatorskiej. W takiej sytuacji należy uzyskać opinię z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dot. warunków, na jakich można przystąpić do budowy oczyszczalni.
W niektórych sytuacjach wymagane są również oświadczenia sąsiadów dotyczące studni wody pitnej. Zgodnie z przepisami, odległość odbiornika ścieków oczyszczonych od studni wody pitnej musi wynosić min. 30 m. Jeżeli promień 30 m wykracza poza działkę inwestora – sąsiedzi oświadczają, że w tym miejscu nie planują wykonania studni.
Lista wymaganych dokumentów/załączników
- wniosek zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2)
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)
- projekt oczyszczalni wraz z mapą
- pismo dot. aglomeracji oraz przyłączenia budynku do miejskiej kanalizacji
- badania geologiczne
- zaświadczenie z Nadzoru Wodnego
Podsumowanie
Należy pamiętać, że podane powyżej informacje są orientacyjne, a szczegóły związane ze zgłoszeniem można uzyskać w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.
Każdy wniosek zgłoszenia rozpatrywany jest indywidualnie. Zdarzają się sytuacje, w których wymagane jest pozwolenie na budowę oczyszczalni lub inne dokumenty, które wynikają z odrębnych przepisów.