Zbieranie deszczówki do nawadniania trawników i grządek

Zalewane ogrody czy kałuże w okolicy rynien są irytującym zjawiskiem. W miejscu na naszej działce najniżej położonym będzie zbierać się deszczówka i z czasem powstanie plac gołej ziemi, na którym nic nie będzie chciało rosnąć. Dlatego warto przejąć kontrolę nad deszczówką i zakupić podstawowy system do gromadzenia wody deszczowej.

Jeżeli woda deszczowa będzie wykorzystana do podlewania ogrodu, roczna wartość zużycia wody będzie na poziomie około 60-120 l na 1 m² ogrodu.

Budowa podziemnego, ogrodowego zestawu do wody deszczowej

Zestaw składa się z kompletnego, monolitycznego zbiornik na deszczówkę wykonanego najczęściej z polietylenu o pojemności dobranej do zapotrzebowania na wodę. Zbiornik od góry zamykany jest pokrywą często wyposażoną w śrubki dla bezpieczeństwa. Niektóre modele zbiorników posiadają pokrywę z poborem wody, do której bez problemu podpinamy wąż ogrodowy. Jeżeli zbiornik nie posiada takiego wyposażenia, to w zestawie jest puszka / skrzynka poboru wody do podłączenia węża ogrodowego, którą kładziemy w trawie obok zbiornika. Wlot do zbiornika najczęściej jest usytuowany w nadbudowie, aby wpływająca woda mogła przejść przez filtr koszowy w tejże nadbudowie. Gdy nie ma takiego filtra na wyposażeniu zbiornika, w zestawie proponujemy filtr zewnętrzny montowany przed zbiornikiem. Gdy zbiornik cały się napełni, a w danym momencie woda ze zbiornika nie będzie wykorzystana do podlewania potrzebny będzie tzw. przelew, dzięki któremu nadmiar wody zostanie odprowadzony do gruntu.

Zbiornik na deszczówkę wyposażony jest także w pompę zatapialną umieszczaną na dnie zbiornika. Najlepszym wyborem jest pompa automatyczna, która włącza się w momencie uruchomienia węża ogrodowego i ma zabezpieczenie przed suchobiegiem. Więcej o doborze pompy w artykule.

Przykładowe podziemne zestawy do deszczówki

Budowa naziemnego, ogrodowego zestawu do wody deszczowej

Zbiorniki naziemne na deszczówkę wykonane z polietylenu możemy dopasować wizualnie do koloru elewacji lub rury spustowej. Mogą mieć różne kształty, kolory i pojemności. Przed zbiornikiem na deszczówkę na rurze spustowej montujemy tzw czyszczak, który wyłapuje zanieczyszczenia wody jak piach, liście itp. Świetnym rozwiązaniem jest zbieracz wody Speedy, który posiada wewnętrzny filtr, jest montowany w prosty sposób na rurze spustowej przy pomocy osprzętu kupowanego w zestawie ze zbieraczem. Urządzenie łączy bezpiecznie i szczelnie rurę spustową i zbiornik. Niektóre zbiorniki naziemne posiadają już filtr wewnętrzny np. model Aquatower. W takiej sytuacji wprowadzamy rurę bezpośrednio do zbiornika od góry.

Sam zbiornik możemy wyposażyć w kranik, aby łatwo napełnić konewkę do podlewania. Warto zwrócić uwagę na wysokość montażu takiego kranu, aby bez problemu umieścić wybrane naczynie na wodę. Niektóre zbiorniki na deszczówkę mają na wyposażeniu specjalne podstawki.

Czasami klienci zakupują także pompy do zbiorników naziemnych najczęściej zewnętrze. Dzięki swojej konstrukcji, pompy naziemne są łatwe w instalacji i obsłudze. Wybierając odpowiednią pompę, warto zwrócić uwagę na jej wydajność, wysokość podnoszenia, rodzaj zasilania oraz materiały wykonania.

Przykładowe naziemne zestawy do deszczówki

Zasada działania ogrodowego systemu wody deszczowej

Woda z rynien trafia do rur spustowych połączonych ze zbiornikiem na deszczówkę. Zbiornik sukcesywnie napełnia się wodą, choć przy deszczu nawalnym może zapełnić się dużo szybciej. Jeżeli zbiornik jest cały wypełniony wodą, a woda nie zostanie zużyta ważne jest, aby otwór w zbiorniku po przeciwnej stronie jak wlew tzw. przelew, mógł odprowadzić nadmiar wody do gruntu, studni chłonnej, tuneli itp.

W czasie bezdeszczowej pogody wykorzystamy zgromadzoną wodę do podlewania roślin lub mycia podjazdów i samochodu. Wystarczy, że odkręcimy wąż podłączony do pokrywy z poborem wody lub do puszki poboru wody. W zależności od parametrów pompy do zbiornika można podpiąć także system zraszaczy lub podlewania kropelkowego.

Pamiętajmy, aby co jakiś czas sprawdzić filtr, czy nie jest zatkany liśćmi. Wystarczy odkręcić pokrywę i przepłukać filtr wężem ogrodowym. Na zimę zaleca się wypróżnić zbiornik i odciąć dopływ wody.

Dobór systemu retencyjnego

Dobór zbiornika zależy od kilku parametrów:

  1. Jakie są średnie opady roczne w naszym miejscu zamieszkania.
  2. Jaka jest efektywna wielkość powierzchni dachu, czyli rzut poziomy powierzchni – długość x szerokość – z której będziemy zbierać deszcz
  3. Jaką powierzchnię ogrodu chcemy podlewać.
  4. Czy woda deszczowa będzie jeszcze wykorzystana do innych celów w domu np. pranie, spłukiwanie toalet itp.

System ogrodowy w prosty sposób można dobrać za pomocą prostego kalkulatora.

Wskazówki montażowe

Zbiornik wody deszczowej powinien być usytuowany możliwie najbliżej dopływu z rynny. Jeżeli zbieramy wodę z kliku rynien, należy je połączyć, aby jedną rurą odprowadzić wodę do zbiornika.

Użycie nastawek inaczej kominków przedłużających właz zbiornika, umożliwia osiągnięcie odpowiedniej głębokości zabudowy oraz łatwe dopasowanie do przewodów kanalizacji. Każdy zbiornik ma określoną przez producenta głębokość zakopania. To ważne, gdyż przysypanie zbiornika większą warstwą ziemi może skutkować uszkodzeniem lub pęknięciem zbiornika. Zbiorniki z polietylenu nie nadają się do montażu w miejscach przejezdnych. Tylko niektóre z nich można wyposażyć w zestaw pod ruch kołowy.

Najlepiej zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Takie dachy pozwalają zebrać 90% opadającego deszczu. Dla porównania z dachu trawiastego tylko 30%.
Pod zbiornik należy wykopać otwór w ziemi większy od zbiornika o około 30-50cm z każdej strony. Dno wypoziomować. W czasie montażu sukcesywnie wypełniać zbiornik wodą. W większości zbiorniki obsypujemy obsypką cementowo-piaskową lub suchym betonem. Tylko niektóre zbiorniki można obsypać gruntem rodzimym lub otoczakiem.

Dla naziemnego zbiornika na deszczówkę wybierz miejsce, które jest blisko rynny spustowej, aby ułatwić zbieranie wody deszczowej. Miejsce powinno być również stabilne, aby utrzymać ciężar pełnego zbiornika. Możesz użyć betonowych płyt, żwiru lub innych materiałów, aby stworzyć solidną podstawę. Zainstaluj rynnę spustową tak, aby woda deszczowa mogła swobodnie płynąć do zbiornika. Możesz użyć rury PVC lub elastycznego węża. Rozważ zainstalowanie filtra na końcu rynny, aby zapobiec przedostawaniu się liści i zanieczyszczeń do zbiornika.

Często zadawane pytania

Jakich przepisów należy przestrzegać podczas eksploatacji systemu wykorzystania wody deszczowej?

Przepisy zawarte w „Zarządzeniu o wodzie pitnej”, DIN 1986, DIN 1988, DIN 1989-1) wymagają:

  • ścisłe oddzielenie między siecią wody pitnej a deszczowej
  • dodatkowe zasilanie wodą pitną magazynów wody deszczowej lub zbiorników zasilania dodatkowego tylko w przypadku odpływu swobodnego powyżej możliwie najwyższego stanu wody (poziom cofki) w celu zabezpieczania sieci publicznej przed skutkami cofki.
  • trwałe i jednoznaczne oznakowanie wszystkich przewodów wody deszczowej i punktów poboru wody.
  • zabezpieczenie przed przedostaniem się wody zanieczyszczonej z kanalizacji ściekowej do zbiornika.

Czy w zbiorniku z wodą deszczową znajdują się niebezpieczne bakterie?

Bakterie zagrażające zdrowiu nie występują w wodzie deszczowej. Odchody ptasie , które może zawierać woda deszczowa potrzebują ciepła i pożywienia aby mogły przeżyć i się rozmnażać poza organizmem żywym. Woda deszczowa nie spełnia tych warunków, więc samoistnie obumierają.

Jakie cechy ma woda deszczowa?

Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, jednak ma lepszą jakość niż woda w zbiornikach naturalnych. Deszczówka jest miękka tzn. nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Dlatego znakomicie nadaje się do prania oraz mycia samochodu. Posiada natomiast roztwory słabych kwasów, najczęściej węglowego. Nadaje to wodzie właściwości korozyjne co oznacza, że nie można zastosować w instalacji zbierającej wodę materiałów, które są podatne na korozję czyli np. miedź i stal.

Czy woda deszczowa może być bez ryzyka wykorzystana do prania bielizny?

Badania wykazują, że w bieliźnie wypranej przy użyciu wody deszczowej nie pogorszył się efekt prania ani nie podniósł się poziom zarazków. Ze względu na niewielką twardość wody deszczowej używa się natomiast mniej proszków do prania.

Czy warto pozyskaną wodę deszczową infiltrować?

Infiltracja wody deszczowej pozwala na odłączenie jej od sieci kanalizacyjnej i działa pozytywnie na środowisko. W wyniku wspólnego wykonania systemu do eksploatacji i infiltracji wody deszczowej można zaoszczędzić na kosztach budowlanych oraz obniżyć opłaty za odprowadzenie ścieków. Dodatkowym atutem jest ochrona przeciwpowodziowa, gdyż system napełnia się wielokrotnie podczas dłuższych opadów deszczu.

Od czego zależy jakość wody deszczowej?

Jakość wody deszczowej magazynowana w zbiornikach podziemnych zależy m.in. od:

  • rodzaju pokrycia dachowego lub gruntu utwardzonego z którego odprowadzona jest woda.
  • jakości systemu filtrującego wodę np. wielkość i kształt oczek wkładu filtra.
  • głębokości posadowienia zbiornika; ważna jest stabilna temperatura i brak dostępu światła.
  • rodzaju materiału z którego wykonany jest zbiornik; woda magazynowana w zbiornikach polietylenowych ma znacznie lepsze właściwości niż przechowywana w zbiornikach betonowych.

Kiedy stosujemy odwodnienie liniowe?

Jeżeli grunt jest trudno przepuszczalny lub duże tereny działki są utwardzone, woda deszczowa nie będzie mogła szybko wsiąkać. W takiej sytuacji proponujemy system odwodnień liniowych. Składa się on z korytek najczęściej betonowych umieszczonych na niewielkim fundamencie z odpowiednim spadkiem. Od góry korytko jest przykryte kratką metalową ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, żeliwnej lub tworzywa sztucznego. Odwodnienie liniowe pozwoli zebrać wodę deszczową i rozprowadzić po ogrodzie lub doprowadzić do kanalizacji. Szczególnie ma to znaczenie w czasie ulewnych deszczy, kiedy nadmiar wody z powierzchni utwardzonej i dachu rozlewa się bez ładu po całej działce.

Potrzebujesz wsparcia w doborze zbiornika?

Skontaktuj się z nami!

Telefon: 12 656 59 51 lub 12 656 22 33 wew. 128
E-mail: biuro@impet.net.pl