Jak wybrać pompę do zbiornika na deszczówkę

Zastanawiasz się, jak wybrać pompę do zbiornika na deszczówkę, aby w pełni wykorzystać potencjał wody opadowej i obniżyć koszty użytkowania wody pitnej? W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy, jak dobrać jej moc, wydajność oraz rodzaj, by efektywnie zasilać ogród, gospodarstwo domowe czy niewielką instalację rolniczą. Poznasz również kluczowe funkcje i nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwią Ci zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi, pomagając chronić środowisko i dbać o własny komfort.

Jak wybrać pompę

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował niepokojący raport dotyczący suszy w Polsce. W okresie od maja do czerwca 2024 roku deficyt wody objął znaczną część kraju. Najpoważniejsza sytuacja panuje na obszarze Pojezierza Mazurskiego, Polesia, Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej oraz Podlaskiej. Jak podkreślają eksperci, deficyt wody w porównaniu do poprzedniego okresu zwiększył się o 3 mm.

Z drugiej strony nagłe i ulewne opady po suszy nie pozwalają, aby woda wsiąkła w przesuszoną ziemie. Deszczówka spływa po takim gruncie nie powodując odpowiedniego nawilżenia.

Dlatego warto złapać i wykorzystać wodę deszczową w gospodarstwie domowym z powierzchni takich jak połać dachu czy utwardzone chodniki i podjazdy. Kierując wodę do zbiorników możemy ją skutecznie zgromadzić a potem wykorzystać do różnych celów. W gospodarstwie domowym możemy podlać tą wodą ogródek, trawnik i grządki, wymyć samochód lub chodnik. Często woda jest wykorzystana do spłukiwania toalet lub prania.

W gospodarstwie rolnym wodę wykorzystamy dodatkowo do pojenia zwierząt hodowlanych, chłodzenia mleka czy mycia urządzeń rolniczych.

Takie wykorzystanie wody deszczowej ma wiele zalet m. in. ogranicza koszty wykorzystania wody wodociągowej. Wiele gmin coraz częściej zakazuje podlewania ogrodu w określonych porach dnia pod groźbą kary finansowej.

Dobór pompy do wody deszczowej

Ważnym elementem wyposażenia zbiornika jest pompa do wody deszczowej, dzięki której możemy wykorzystać wodę ze zbiornika na deszczówkę. Dobierając pompę należy uwzględnić:

  • jak daleko od zbiornika woda ma być doprowadzona
  • na jaką wysokość woda musi być podniesiona
  • czy pompa będzie współpracować z wężem ogrodowym czy ze zraszaczami
  • czy preferujemy pompę w zbiorniku czy pompę na zewnątrz
  • czy zależy nam na automatyzacji procesu użycia wody
  • jakie dodatkowe funkcje ma mieć pompa
  • ile chcemy wydać na pompę

Warto wcześniej dobrać pojemność zbiornika i zdecydować czy będzie to zbiornik podziemny czy zbiornik naziemny. Jeżeli nasz dom stoi np. w lesie lub blisko drzew to jest większa szansa, że do zbiornika dostaną się zanieczyszczenia mimo stosowania filtrów do deszczówki. W takiej sytuacji nasza optymalna pompa do deszczówki musi mieć dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli nasz dom stoi np. w lesie lub blisko drzew to jest większa szansa, że do zbiornika dostaną się zanieczyszczenia mimo stosowania filtrów do deszczówki. W takiej sytuacji nasza optymalna pompa do deszczówki musi mieć dodatkowe zabezpieczenie.

Jeżeli chcemy wykorzystać wodę deszczową do domu nie sprawdzi się typowa pompa tylko tzw. centrala deszczowa, która dzięki odpowiednim parametrom wyprowadzi nam wodę nawet na ostatnią kondygnację domu do np. spłukania toalety.

Rodzaje pomp do wody deszczowej

Najbardziej ekonomiczne są pompy zatapialne do deszczówki. Nie wytwarzają one wysokiego ciśnienia i nadają się do podlewania ogrodu wężem. Są to jedne z tańszych pomp. Jeżeli mamy w planach montaż zraszaczy warto pokusić się o pompę głębinową. Taka pompa ma średnio ciśnienie na poziomie 3,5-5 barów i wydajność około 100l na minutę. Pompa taka z pewnością będzie miała wbudowany automat sterujący i zabezpieczenie przed suchobiegiem czyli wyłączy się automatycznie, gdy w zbiorniku zabraknie wody. Klienci do zbiorników na deszczówkę czasami wybierają pompę ssącą, która ma jednak pewne ograniczenia. Głębokość zasysania w pionie to najczęściej maksymalnie 8 metrów. Pompa zużywa swoją moc na ssanie, co zmniejsza znacząco jej wydajność.

Montaż pompy do wody deszczowej

Pompę zatapialną najczęściej wkładamy do zbiornika i kładziemy powoli na dnie. Czasami pompy są wyposażone w liny, dzięki czemu możemy swobodnie spuścić pompę do zbiornika. Niektóre zbiorniki mają przygotowane w ściance mocowania na pompę. Kabel pompy podłączamy do zasilania. Warto zaopatrzyć się w pokrywę z poborem wody, która ma już przygotowane miejsce do podłączenia pompy do zaworu obsługującego wąż ogrodowy. Jeżeli zbiornik nie ma w komplecie takiej pokrywy warto zaopatrzyć się w puszkę poboru wody.

Pompę warto wyjąć na okres zimowy ze zbiornika w momencie, kiedy spuszczamy wodę ze zbiornika i odłączamy instalację deszczową.

W ramach rutyny należy regularnie sprawdzić stan uszczelek, łożysk i przewodów pompy. Wszelkie uszkodzenia mogą prowadzić do nieszczelności i innych awarii.

Porównanie pomp do wody deszczowej

Decydując się na zakup pompy warto porównać parametry techniczne różnych producentów i modeli takie jak: moc, wydajność, maksymalna wysokość podnoszenia, wbudowany automat sterujący czy zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Pompa głębinowa zatapialna do zbiorników Top Multi Tech 2

Pompa do deszczówki TOP MULTI TECH 2 to pompa zanurzeniowa której maksymalna wydajność wynosi do 80 litrów na minutę, natomiast maksymalna wysokość podnoszenia to aż 42 metry. Pompa spokojnie poradzi sobie z tłoczeniem wody na znaczne odległości, co pozwoli np. optymalnie nawodnić cały ogród.  Pompa może być zanurzona na maksymalną głębokość 5 metrów, dlatego najlepiej nadaje się do tłoczenia wody z płytkich zbiorników podziemnych oraz naziemnych. Pompa fabrycznie została wyposażona w zabezpieczenie termiczne oraz zabudowany sterownik automatyczny. Sama się uruchamia i wyłącza, nie wymaga więc nadzoru ze strony użytkownika.

Automatyczna pompa DIVERTRON 900 DAB jest dobrym zamiennikiem dla znacznie większych zestawów hydroforowych. Urządzenie również działa w sposób automatyczny, dzięki czemu dostarczanie wody ze studni lub zbiorników przebiega w błyskawicznym tempie.

Pompa głębinowa zatapialna do zbiorników Dab Divertron 900
Pompa głębinowa BHP Omnigena

Pompa głębinowa BHP Omnigena to dobra pompa do wypompowywania wody deszczowej na potrzeby instalacji nawadniającej. Zwracamy uwagę na świetne parametry robocze tego modelu, który tłoczy wodę na maksymalną wysokość 60 metrów. Z kolei maksymalna wydajność wynosi do 80 litrów na minutę. Pompa spokojnie poradzi sobie więc z dostarczaniem wody do podlewania dużego ogrodu czy nawet sadu, warzywnika etc. Nie wymaga stosowania dodatkowego płaszcza chłodzącego, co pozwala wykorzystywać ją w zbiornikach wielkogabarytowych, a nawet oczkach wodnych, bez konieczności utrzymywania jej w stanie pełnego zanurzenia. Pompa nie posiada zewnętrznej puszki rozruchowej – jest wyposażona w kondensator.

Pompa do deszczówki 4700/2 inox Automat GARDENA to pompa trwała o dużej mocy, łatwa w obsłudze. Co więcej, pompa ma optymalną wydajność wynoszącą aż 4700 litrów na godzinę. Produkt ten będzie służył Ci przez wiele lat – bez konieczności przeprowadzania licznych napraw.

Pompa do deszczówki 4700/2 inox Automat GARDENA

Podsumowanie

Jeżeli stoisz przed dylematem, jak wybrać pompę do zbiornika na deszczówkę, pamiętaj, że możesz najpierw zaopatrzyć się w zbiornik i dopiero potem poszukać pompy idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb. Alternatywnie, rozważ gotowe zestawy do wody deszczowej, w których znajdziesz zbiornik, filtr, pokrywę z poborem wody oraz optymalną pompę zatapialną. Odpowiedni zbiornik możesz dobrać korzystając z formularza doboru zbiornika na deszczówkę. Możesz także wybrać pompę tutaj.

Potrzebujesz wsparcia w doborze pompy?

Skontaktuj się z nami!

Telefon: 12 656 59 51 lub 12 656 22 33 wew. 128
E-mail: biuro@impet.net.pl