Oczyszczalnie przydomowe

Filtruj produkty
Filter Products Showing 1 - 20 of 37 results
Sort By
Price
Categories
Filter selected
  • Oczyszczalnia biologiczna silverFLOW SBR 4

    Oczyszczalnia biologiczna silverFLOW SBR

    7 899 10 999 
  • Promocja Zestaw Retrofit Zestaw do modernizacji szamba na oczyszczalnię biologiczną - Retrofit

    Zestaw do modernizacji szamba jednokomorowego i dwukomorowego na oczyszczalnię biologiczną – Retrofit

    8 589 10 399 
  • Oczyszczalnia biologiczna SBR Bio Easy Flow płaska

    13 199 15 799 
  • Oczyszczalnia osiedlowa Maxi Bio na 10-100 osób

    Oczyszczalnia osiedlowa Maxi Bio na 10-100 osób

  • Oczyszczalnia biologiczna SBR Bio Easy Flow P z zestawem poletko

    8 439 12 669 
  • Promocja Oczyszczalnia biologiczna SBR Bio Easy Flow dla 5 osób Oczyszczalnia biologiczna SBR Bio Easy Flow

    Oczyszczalnia biologiczna SBR Bio Easy Flow

    12 899 22 299 
  • Oczyszczalnia biologiczna VH4L

    6 999 
  • Oczyszczalnia biologiczna VH6P

    8 499 
  • Oczyszczalnia biologiczna SBR Soft

    7 999 9 899 
  • Przydomowa oczyszczalnia ściekow Bolt 1000

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tunelowa jednokomorowa Bolt 1000

    2 039 
  • Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tunelowa Bolt jednokomorowa OG 2000 / 3000

    2 700 3 200 
  • Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tunelowa jednokomorowa OG 2000 / 3000

    3 500 4 200 
  • przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tunelowa dwukomorowa WATER 2000 / 3000

    3 850 4 650 
  • Przydomowa oczyszczalnia ściekow Bolt 1000

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków – drenażowa jednokomorowa Bolt 1000

    2 059 
  • Przydomowa oczyszczalnia ścieków - drenażowa jednokomorowa Bestseller

    Przydomowa oczyszczalnia ścieków – drenażowa jednokomorowa OG 2000 / 3000

    3 100 3 550 
  • Oczyszczalnia biologiczna Bio Duo Hybryda

    9 499 15 999 
  • Przydomowa oczyszczalnia ścieków – drenażowa dwukomorowa WATER 2000 / 3000

    3 450 3 900 
  • Promocja Zestaw Retrofit Zestaw do modernizacji osadnika na oczyszczalnię biologiczną - Retrofit

    Zestaw do modernizacji osadnika na oczyszczalnię biologiczną – Retrofit

    7 359 8 299 
  • Oczyszczalnia osiedlowa SBR PRIMO na 30-170 osób

    Oczyszczalnia osiedlowa SBR PRIMO na 30-170 osób

  • Referencje Nozdrzec

    Oczyszczalnia osiedlowa Biodisc BD-BN na 25-300 osób

Oczyszczalnie przydomowe

Liczne działki, szczególnie te oddalone od miasta, są pozbawione możliwości odpowiedniego zagospodarowania nieczystości, ponieważ przyłączenie i odprowadzanie ścieków do kanalizacji bywa niemożliwe. Właściciele takich posesji stają przed wyborem: wybudować szambo czy indywidualną oczyszczalnię? Porównując te dwie możliwości, ekologiczne oczyszczalnie przydomowe to inwestycja, która wykazuje wiele przewag. Przede wszystkim, koszty eksploatacji oczyszczalni są znacznie niższe. W przypadku szamba wywożenie ścieków należy powtarzać około raz na miesiąc i regularnie wydawać, w zależności od regionu, około 150-200 zł na wóz asenizacyjny, który wywiezie ścieki do punktu zlewnego. Jeśli zdecydujesz się na instalację oczyszczalni ścieków, nie musisz co kilka tygodni wzywać wozu asenizacyjnego, aby pozbyć się nieczystości. Dzięki temu poniesiony koszt inwestycji zwróci się po dwóch lub trzech latach.

Po drugie, ogromną zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest praktycznie bezobsługowa praca. Wystarczy raz w roku zadbać o wywiezienie nagromadzonego osadu, a czasem uzupełniać ilość bakterii, które oczyszczają ścieki w warunkach tlenowych. Dlatego też eksploatacja oczyszczalni nie wiąże się z wieloma obowiązkami. Co więcej, przydomowa oczyszczalnia jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym i pomocnym dla ochrony środowiska. Ścieki bytowe z naszego gospodarstwa domowego zostają oczyszczone, a odzyskana woda jest odprowadzana na miejscu do ziemi lub okolicznych wód powierzchniowych. Daje to przydomowej oczyszczalni ścieków ogromną przewagę nad szambem.

Dlatego też, chociaż mogłoby wydawać się, iż montaż szamba jest lepszą i tańszą opcją, w dłuższej perspektywie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Szambo to dobre wyjście, jeżeli nie uda się uzyskać pozwolenia na budowę oczyszczalni lub jest to niemożliwe z powodu warunków zabudowy. To również rozsądna inwestycja do domków letniskowych i wypoczynkowych, które ze względu na panujące warunki użytkowane są jedynie przez kilka tygodni w roku.

Rodzaje oczyszczalni

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń służących do neutralizacji ścieków. Przede wszystkim, przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielą się na biologiczne oraz drenażowe. W ofercie posiadamy także tzw. oczyszczalnie osiedlowe, wyposażone w zbiorniki o pojemność dostosowanej nawet do kilkuset użytkowników. Ten typ inwestycji świetnie sprawdzi się w szkołach, hotelach lub biurach.

Oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne dzielą się na te z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym. Biologiczna oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym zazwyczaj posiada trzy zbiorniki: pierwszy z nich to osadnik wstępny, kolejny to zbiornik, w którym następuje oczyszczanie tlenowe, zaś trzeci pełni rolę osadnika wtórnego. W tym przypadku przydomowa oczyszczalnia wykorzystuje mikroorganizmy do rozkładu nieczystości. Jest to bardzo ekologiczny sposób oczyszczania ścieków. Praca oczyszczalni ze złożem biologicznym opiera się na dyskach z polietylenu, które poruszają zanieczyszczenia tak, aby był w ciągłym kontakcie z błoną biologiczną, składającej się z mikroorganizmów tlenowych. Oczyszczone ścieki można odprowadzać do gleby, wód powierzchniowych i urządzeń wodnych. Zastanawiasz się nad przydomową oczyszczalnią tego typu? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie poświęconej biologicznej oczyszczalni ścieków!

Oczyszczalnie drenażowe

Nieco inaczej działa przydomowa oczyszczalnia ścieków typu drenażowego. Tego typu instalacje najlepiej sprawdzą się na działce o dobrze przepuszczalnych gruntach, gdzie wody gruntowe znajdują się co najmniej 1,5 m poniżej rur drenażowych.. Oczyszczalnie drenażowe można podzielić na rozsączające lub tunelowe. Model z drenażem rozsączającym składa się z osadnika gnilnego, studzienki rozdzielczej oraz rur drenażowych, które rozprowadzają wstępnie oczyszczone ścieki w osadniku do gruntu, gdzie ścieki doczyszczają się w 80%. Na końcu rur znajdują się kominki napowietrzające. Zasada działania, na jakiej opiera się oczyszczalnia tunelowa jest w zasadzie bardzo podobna. Jednak tunele filtracyjne zajmują mniejszą powierzchnię niż drenaż rozsączajacy. Więcej na temat działania oczyszczalni ścieków przeczytasz w zakładce poświęconej modelom drenażowym!

Jaką oczyszczalnię wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczalni jest zależny od kilku czynników. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wielkość działki. Równie istotne są warunki wodno-glebowe. Równie ważnym czynnikiem jest ilość osób, która mieszka w danym gospodarstwie domowym na stałe i będzie korzystać z oczyszczalni.

Zastanawiasz się czy na Twojej działce sprawdzi się oczyszczalnia drenażowa? A może nie wiesz do jakiego odbiornika rozprowadzać oczyszczone ścieki: studni chłonnej czy rowu melioracyjnego? Możemy pomóc Ci w wyborze odpowiedniego modelu oczyszczalni – wypełnij nasz bezpłatny formularz, a my udzielimy Ci fachowej porady jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dla Ciebie najlepsza. Bez względu na to, jaki rodzaj oczyszczalni wybierzesz, środowisko naturalne z pewnością na tym skorzysta!

Lata doświadczeń pozwoliły nam wybrać najlepsze, nowoczesne, sprawne, łatwe w eksploatacji i bezawaryjne oczyszczalnie ścieków, dostosowane do każdych warunków gruntowo–wodnych. Rozwiązania, które proponujemy są proste w obsłudze i montażu. Urządzenia posiadają atesty, aprobaty, a także certyfikat spełnienia norm jakości CE. Są zgodne z normą PN-EN 12566-3, wykonane z tworzywa sztucznego. Co więcej, świadczymy kompleksowe usługi projektowania i montażu oczyszczalni ścieków.

A może posiadasz na swojej działce zbiornik na szambo, ale szukasz ekologicznej alternatywy dla szamba? Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest konieczna! Za pomocą specjalnego zestawu do modernizacji możesz przekształcić istniejący zbiornik w ekologiczną oczyszczalnię biologiczną. W tym typie oczyszczalni ścieków wywóz osadu następuje średnio raz na dwa lata. Oczyszczone ścieki wymagają zagospodarowania na terenie działki.

Środki do oczyszczalni

Warto wspomnieć o tym, iż prawie każda oczyszczalnia przydomowa wymaga stosowania odpowiednich środków mikrobiologicznych i biopreparatów. Stają się one pożywką dla bakterii, które wspomagają rozkład materii organicznej i poprawne oczyszczanie ścieków. Co więcej, zapewniają higienę i bezpieczeństwo otrzymanej w procesie oczyszczania wody. Dzięki zawartych w preparatach mikroorganizmom neutralizowane są niebezpieczne dla środowiska związki, zawarte w różnych detergentach, a przez to w ściekach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków otrzymana woda, która wejdzie w grunt, będzie bezpieczna dla środowiska. Do każdego typu oczyszczalni dostosowane zostały odpowiednie preparaty.

Zgłoszenie budowy oczyszczalni

Pamiętaj, że założenie oczyszczalni jest obwarowane kilkoma zasadami i wymaga otrzymania decyzji urzędowej. Po pierwsze, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Prawa Budowlanego przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności poniżej 7,50 m3 na dobę nie potrzebują pozwolenia na budowę, a jedynie wymagają zgłoszenia do Starostwa Powiatowego. Oczyszczalnia ścieków o większej wydajności wymaga pozwolenia na budowę.

Jeśli decydujesz się na montaż oczyszczalni we wstępnym projekcie budowy, wystarczy, że instalacja zostanie wpisana do projektu budowlanego domu przed rozpoczęciem robót budowlanych, jako element gospodarki ściekowej. W ten sposób, otrzymując pozwolenie na budowę domu, od razu masz także zgodę na przydomową oczyszczalnię ścieków.

W przypadku, gdy planujesz budowę przydomowej oczyszczalni przy istniejącym budynku, musisz zgłosić jej montaż do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta (w miastach na prawach powiatu). Po pierwsze, ze strony internetowej Wydziału Geodezji pobierz mapkę opiniodawczą działki lub wykorzystaj aktualną mapkę projektową. Należy na nią nanieść wszystkie urządzenia przydomowej oczyszczalni i zaznaczyć gdzie znajdzie się naziemna oraz podziemna część instalacji. Należy również posiadać opis techniczny przydomowej oczyszczalni. Następnie musisz wypełnić odpowiednie dokumenty, które możesz pobrać ze strony internetowej urzędu. Pierwszy z nich to zgłoszenie robót budowlanych, gdzie należy wskazać rodzaj, zakres i sposób wykonania planowanej instalacji. Razem ze zgłoszeniem trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania daną nieruchomością. oraz,że działka nie leży na terenie aglomeracji. Składając oświadczenie należy również poświadczyć. że Gmina nie przewiduje budowy kanalizacji zbiorczej. Czasami potrzebne są także badania gruntu.

Komplet dokumentów niezbędnych aby otrzymać pozwolenie na budowę, wraz z mapą z naniesioną lokalizacją oczyszczalni, należy złożyć w stosownym urzędzie co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Od otrzymania decyzji do rozpoczęcia budowy może upłynąć dwa lata. Brak kontaktu ze strony urzędu świadczy o zgodzie na budowę oczyszczalni.

Lokalizacja zbiornika

Co więcej, budowa oczyszczalni wymaga uwzględnienia określonych z góry minimalnych odległości od budynków i innych obiektów infrastruktury, a także wód gruntowych. Ma to na celu zachowanie norm ochrony środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – odległości od:

  • granicy działki sąsiedniej – 2 metry;
  • okien i drzwi zewnętrznych – 5 metrów ;
  • drogi publicznej – 2 metry;
  • studni wody pitnej – 15 metrów;
  • studni do miejsca wprowadzenia ścieków oczyszczonych do gruntu – 30 metrów;
  • drzew i krzewów – 3 metry;
  • wodociągu – 1,5 metra;
  • kabli energetycznych – 0,8 metra;
  • kabli telekomunikacyjnych -1 metr;
  • przyłącza gazowego – 3 metry;
  • wód gruntowych – brak określonych norm.

Osadniki można zamontować w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, ale tylko pod warunkiem ich odpowietrzenia poprzez instalację kanalizacyjną wyprowadzoną co najmniej 0,6 m ponad górną krawędź okien i drzwi zewnętrznych.

Koszt instalacji

Zastanawiasz się ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? To zależy od typu oczyszczalni oraz producenta wybranego modelu. Zasadniczo, modele drenażowe są tańsze w zakupie niż oczyszczalnie biologiczne. Niestety, są droższe w montażu, bo wymagają dokładnej obsypki rur i zbiornika, co jest bardziej czasochłonne. Cena modelu drenażowego często zależy od tego, czy wybrany typ oczyszczalni składa się z jednej czy z dwóch komór. Drenażówka wymaga odpowiednio dużej powierzchni działki i racjonalnego zagospodarowania terenu. Dla jednej osoby przewidziane jest około 12-16 m. b. drenażu.

Przewagę biologicznej oczyszczalni daje z pewnością brak przykrych zapachów, a system ze złożem biologicznym nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów. Co więcej, oczyszczoną wodę możesz odprowadzić do cieku wodnego, rowu melioracyjnego lub rzeki. Niestety, biologiczne oczyszczalnie kosztują więcej.

Pamiętaj, że montaż oczyszczalni to dodatkowy koszt, jaki należy doliczyć do ceny zbiornika i systemu oczyszczania ścieków. Musisz także rozważyć na jaki sposób odprowadzania pozyskanej wody się zdecydujesz.