Kiedy szambo może być zmodernizowane na oczyszczalnię biologiczną tzw. retrofit

Retrofit do szamba jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zostało zaprojektowane z myślą o modernizacji i ulepszeniu tradycyjnych zbiorników na szamba. Ich głównym celem jest zmiana bezodpływowego zbiornika na ścieki, z którego całą zawartość należy wypompować przy pomocy wozu asenizacyjnego, w zaawansowane technologicznie biologiczne oczyszczalnie ścieków, które są w stanie skuteczniej radzić sobie z oczyszczaniem ścieków w 98%. Po zmodernizowanym szambie wychodzi czysty ściek w postaci bezwonnej, bezbarwnej wody.

W sytuacji podłączenia budynku do zbiornika bezodpływowego użytkownik narażony jest zarówno na częste wywozy ścieków jak i na dyskomfort związany z przepełnieniem zbiornika. Dużym obciążeniem finansowym są szybko rosnące koszty wywozu ścieków. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań jest modernizacja istniejącego zbiornika na ścieki bytowe do pełnobiologicznej, bezzapachowej oczyszczalni ścieków Bio Easy Flow.

Schemat do szamba jednokomorowego

Najważniejszym warunkiem, który pozwoli na montaż retrofitu w szambie jest jego bezwzględna szczelność. Tylko szczelny zbiornik zamieni się w pełnowartościową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Z tego powodu na pewno odpadają szamba bez dnia, długowieczne zbiorniki i kręgi betonowe.

Każde szczelne szambo, najlepiej jedno lub dwukomorowe, będzie się nadawało na montaż retrofitu. Warianty urządzenia uwzględniły różne zastane rozwiązania w naszym szambie. Nie będzie problemu jeśli mamy wysoki kominek na zbiorniku i w nim rurę odpływową. Jeżeli mamy niski kominek lub jego brak a rura odpływowa przechodzi przez ścianę zbiornika to też zamontujemy urządzenie.

Jeżeli planujemy zamianę szamba na oczyszczalnię, musimy zaplanować odbiornik ścieków oczyszczonych czyli miejsce na studnię chłonną, tunele rozsączające, pakiety rozsączające, drenaż lub system zraszaczy. Takie odbiorniki zajmą na pewno od kliku do kilkunastu metrów kwadratowych. Jeżeli szambo jest na podjeździe dla samochodu a mamy mały ogródek utwardzony i obsadzony wysoką roślinnością może być problem z umiejscowieniem odbiornika ścieków.

Modernizacja niedziałającej oczyszczalni drenażowej

Drenażowe oczyszczalnie przydomowe, czyli tzw. szamba ekologiczne, po pewnym czasie – najczęściej po około 15 latach przy dobrym montażu – ulegają zapchaniu i przestają przyjmować ścieki wypływające ze zbiornika. Takie niedziałające oczyszczalnie można zmodernizować za pomocą zestawu Retrofit, który wówczas jest montowany w istniejącym osadniku. Z kolei wyjście ze zbiornika odpinamy od zapchanego drenażu i zamiast tego montujemy napowierzchniowe nawadnianie roślin Green Shower, dzięki któremu problem zmiennych warunków wodno-gruntowych znika bezpowrotnie.

Zraszacz poletkowy

W zależności od rodzaju gruntu i wysokości wód podziemnych można również zastosować drenaż, tunele rozsączające, studnię chłonną lub zbiornik szczelny jeśli chcemy wykorzystać ściek oczyszczony.

Skład zestawu retrofit – zestaw do modernizacji szamba

Rertofit składa się z takich elementów jak: dmuchawa, dyfuzor, rozdzielacz, system do poboru ścieków oczyszczonych, pompa, pływak oraz sterownik.

Za natlenianie oczyszczalni odpowiedzialne są dyfuzory zasilane dmuchawą znajdująca się w szafce sterowniczej. Dyfuzory montowane są na dnie zbiornika w jego centralnym punkcie.

Zastosowanie pompy pozwala odprowadzić ścieki oczyszczone w dowolne miejsce na działce bez konieczności wykonywania radykalnych zmian w zagospodarowaniu otoczenia.

Pływak wysyła sygnał do pompy, gdy ilość ścieków osiągnie wymagany poziom do odpompowania.

System poboru próbek pozwala zebrać do pojemnika oczyszczony ściek i sprawdzić go w laboratorium, czy spełnia wymagane normy. Gminy coraz częściej wymagają takiej kontroli.

Głównym elementem sterownika jest klawiatura membranowa, wyświetlacz oraz lampa sygnalizacyjna, która informuje o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu oczyszczalni. Sterownik zasilany jest napięciem 230V i należy go umieścić w pobliżu zbiornika w miejscu zacienionym.

Oczyszczalnia pracuje jako sekwencyjny reaktor porcjowy, w którym oczyszczanie zachodzi w wysokoefektywnej technologii osadu czynnego, a jej praca jest kontrolowana poprzez sterownik mikroprocesorowy umieszczony w skrzynce technicznej.
Fazy pracy oczyszczalni to naprzemienne napowietrzanie, sedymentacja osadu i odpompowanie oczyszczonych ścieków.

Najważniejsze korzyści systemu Retrofit

  • Całkowita bezzapachowość procesu oczyszczania
  • Bardzo szybki zwrot nakładów na modernizację zbiornika – 2-3 lata
  • Rzadki wywóz osadu nadmiernego – nawet raz na kilka lat
  • Możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków do podlewania roślin
  • Posiada aktualny certyfikat zgodności z PN-EN 12566-3

Najczęściej zadawane pytania

Czy można montować wkład do szamba Retrofit tylko w jednej komorze szamba?
Zdecydowanie tak. Można również montować w obu komorach stosując pompę i dmuchawę do każdej komory.

Czy można samodzielnie montować retrofit?
Tak. Wiele osób korzysta z tej możliwości korzystając z dokładnej instrukcji montażu.

Czy montaż jest trudny?
Montaż urządzeń nie powinien sprawić problemu osobie, która ma podstawowe zdolności manualne i potrafi realizować montaż zgodnie z instrukcją, w której punkt po punkcie są opisane kolejne kroki montażu.

W jakim zbiorniku można zamontować retrofit?
Zbiornik powinien być szczelny, o średnicy włazu minimum 40 cm, z betonu lub tworzywa. Szambo betonowe kilkudziesięcioletnie i z kręgów betonowych nie nadaje się do montażu.

Gdzie montujemy skrzynkę techniczną?
Standardowo jest ona montowana koło zbiornika, natomiast można ją odsunąć od zbiornika, odpowiednio przedłużając przewody elektryczne  i powietrzne.

Jaki może być odbiornik ścieków oczyszczonych po retroficie?
Taki sam jak po oczyszczalni biologicznej czyli studnia chłonna, drenaż, tunele lub zraszacze.

Czy retrofit wymaga zgłoszenie jak oczyszczalnia?
Tak. Retrofit posiada takie same dokumenty jak oczyszczalnia biologiczna i dlatego wymaga zgłoszenia budowlanego w Starostwie i ewentualnie zgłoszenia wodno-prawnego w Nadzorze Wodnym jeżeli ściek oczyszczony będzie odprowadzony do gruntu.

Jak przygotować używane szambo do montażu retrofitu?
Należy dzień przed montażem opróżnić szambo do dna.

Potrzebujesz wsparcia w zakupie urządzenia?

Skontaktuj się z nami!

Telefon: 12 656 59 51 lub 12 656 22 33 wew. 128
E-mail: biuro@impet.net.pl