Product details
Zbiornik na deszczówkę 3000L Bolt
Zbiornik na deszczówkę 3000L Bolt jest idealnym produktem do magazynowania wody opadowej, pochodzącej z dachów budynków jednorodzinnych i letniskowych. Woda opadowa zebrana w zbiorniku, może posłużyć do podlewania trawnika, roślin, krzewów, rabat czy warzyw. Możesz wykorzystać ją również do mycia samochodu, okien, tarasu lub sprzętów ogrodniczych. Ponadto, gromadzenie oraz używanie na co dzień wody deszczowej jest ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska, ponieważ ogranicza wykorzystywanie wody z sieci wodociągowej. Co więcej, jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ pozwala na zmniejszenie rachunków za zużycie wody. Dodatkowo, w zbiorniku można zamontować pompę, która znacznie ułatwi korzystanie ze zgromadzonej wody. Do tego modelu zbiornika można dokupić nadstawkę, która pozwala na głębsze posadowienie zbiornika. Wysokość takiej nadstawki to 200 mm. Co więcej, nadstawki można ze sobą łączyć. Maksymalna głębokość posadowienia zbiornika Bolt wynosi 400 mm.
Bolt to monolityczny, jednokomorowy, płaski zbiornik z ożebrowaniem, wykonany z wysokiej jakości polietylenu. Dzięki właściwościom materiału ten model zbiornika cechuje się wysoką trwałością a także wytrzymałością mechaniczną. Ten zbiornik z serii Bolt mierzy 1940 mm szerokości, 1130mm wysokości oraz 2430 mm długości. Dodatkowo, posiada na wlocie sito filtrujące, umiejscowione w nadstawce montażowej. Pokrywy są zamykane na śruby. Jego niewielka wysokość pozwala uniknąć głębokich wykopów pozwalając przy tym na zamontowanie zbiornika o większej pojemności. Wlot do zbiornika odbywa się kanałem o średnicy fi 110. Taką samą średnicę ma także przelew awaryjny usytuowany po drugiej stronie od wlotu. Kanały wykonane są z PCV i pasują do standardowych rur kanalizacyjnych. Do zbiornika można dokupić pokrywę z poborem wody lub skrzynkę poboru wody oraz pompę.
Posadowienie zbiornika
Minimalna, wymagana przez Producenta, projektowa odległość krawędzi wykopu od:
- granicy działki: 2,0 m
- rury z gazem i wodą: 1,5 m
- kabli elektrycznych: 0,8 m
- kabli telekomunikacyjnych: 0,5 m.
Należy pamiętać, że im większa odległość zbiornika od źródła ścieków lub wody deszczowej, tym większe ryzyko oziębienia się cieczy w czasie mrozów, a co za tym idzie, niebezpieczeństwo pojawienia się niedrożności. Odległość większa niż 10 m jest możliwa przy założeniu, że przewód dopływowy zostanie ocieplony, a spadek zwiększony do 3-4%.
Montaż zbiornika
Przed montażem sprawdź czy zbiornik nie posiada wad fabrycznych lub uszkodzeń powstałych podczas transportu! W przypadku zauważenia nieprawidłowości skontaktuj się z Producentem, ponieważ po zakopaniu zbiornika roszczenia gwarancyjne do uszkodzeń nie będą uwzględniane! Zabrania się zalewania zbiornika przed jego zakopaniem!
- Wyznacz miejsce montażu według podanych zaleceń.
- Wykonaj wykop o wymiarach większych od wymiarów zbiornika, o 50 cm z każdej strony. Projektowaną głębokość wykopu powiększ o 20 cm (wysokość warstwy podsypki piaskowo-cementowej, na której zostanie posadowiony zbiornik). Następnie wypoziomuj dno wykopu, pozbądź się elementów, które mogłyby uszkodzić zbiornik.
- Na dnie wykopu umieść wspomnianą wcześniej warstwę mieszaniny piasku z cementem. Mieszaninę wykonaj w proporcjach 150 kg cementu na 1 m³ piasku.
- Na wypoziomowanej warstwie piasku z cementem umieść zbiornik. Upewnij się, że włazy montażowe zabezpieczone są przy pomocy pokryw lub nadstawek. Potem zbiornik wypoziomuj w linii wlot-wylot.
- Zbiornik zasypuj mieszaniną piasku z cementem, jak w proporcjach poprzednio, tj. 150 kg cementu na 1 m³ piasku. Co 20 cm zagęszczaj warstwy mieszaniny. Poprawne zagęszczenie ułatwi montaż oraz wzmocni konstrukcję zbiornika po zakopaniu. Warstwy zagęszczaj ręcznie lub przy użyciu wody, nie stosuj zagęszczarek mechanicznych.
- Podczas zakopywania zbiornik zalewaj równomiernie wodą. Poziom wody w zbiorniku powinien być wyższy od poziomu mieszaniny piaskowo-cementowej o około 10 cm. Zabrania się przed montażem zbiornika całkowitego zalania.
- Po osiągnięciu poziomu odpływu ze zbiornika w kanale odpływowym umieść rurę PCV łączącą zbiornik z systemem przelewu awaryjnego. Następnie kontynuuj zasypywanie.
- Po zasypaniu zbiornika do poziomu włazów, na zbiorniku umieść nadstawki oraz doprowadź do zbiornika kanał dopływowy.
- Wierzchnią warstwę ponad zbiornikiem można wykonać z gruntu rodzimego.
- Po zakończeniu montażu sprawdź czy pokrywy są przykręcone do zbiornika. Maksymalny poziom zakopania zbiornika to 40 cm, licząc od górnej krawędzi zbiornika (dwie nadstawki). W przypadku montażu zbiornika na większej głębokości, ponad zbiornikiem należy wykonać betonową płytę odciążającą.
Zbiornik posiada aktualną krajową ocenę techniczną, a także świadectwo jakości.
Jeżeli potrzebujesz mniejszego modelu, koniecznie sprawdź zbiornik Bolt o pojemności 2500L.
Zbiorniki produkowane są w Polsce przez firmę z długoletnim doświadczeniem w branży wodno-kanalizacyjnej. Co więcej, producent udziela 5-letniej gwarancji na zbiornik.
Dane techniczne
Pojemność [L] | |
---|---|
Długość [mm] | 2430 |
Szerokość [mm] | 1940 |
Wysokość całkowita [mm] | 1130 |
Wysokość do wlotu [mm] | 1010 |
Wysokość do wylotu [mm] | 735 |
Średnica włazów [mm] | 440 |
Waga [kg] | 120 |
Konfiguracja | Zbiornik |