Product details
Zbiornik na szambo 2500L Bolt
Praktyczny zbiornik na szambo 2500L Bolt jest idealnym produktem do magazynowania ścieków pochodzących z budynków jednorodzinnych, a także z domków letniskowych. Na terenach, których nie obejmuje sieć kanalizacyjna dopuszcza się montaż zbiorników bezodpływowych.
Bolt to monolityczny zbiornik z ożebrowaniem, wykonany z wysokiej jakości polietylenu. Dzięki właściwościom materiału zbiornik cechuje wysoka trwałość i wytrzymałość. Co więcej, jest odporny na działanie substancji chemicznych. Dostęp do zbiornika zapewniają dwa otwory: inspekcyjny znajdujący się ponad otworem wlotowym i eksploatacyjny służący do wypompowania nieczystości ze zbiornika. Ten model charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami – mierzy 1240 mm szerokości oraz 2220 mm długości. Dzięki temu jest łatwy w montażu nawet w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Ponadto, niewielkie gabaryty pozwalają na montaż zbiornika na ogródkach działkowych.
Pokrywy wyposażone w zamki stanowią kolejną zaletę zbiornika, ponieważ zabezpieczają go przed dostępem osób nieupoważnionych. Odpływ ze zbiornika fabrycznie jest zaślepiony.
Do zadań eksploatacyjnych użytkownika należy kontrola poziomu ścieków znajdujących się w zbiornika. Gdy zbiornik całkowicie zapełni się ściekami, należy go opróżnić przy pomocy wozu asenizacyjny, który wywiezie nieczystości do miejskiej oczyszczalni.
Posadowienie zbiornika
Minimalna, wymagana przez Producenta, projektowa odległość krawędzi wykopu od:
- granicy działki: 2,0 m
- rury z gazem i wodą: 1,5 m
- kabli elektrycznych: 0,8 m
- kabli telekomunikacyjnych: 0,5 m.
Należy pamiętać, że im większa odległość zbiornika od źródła ścieków lub wody deszczowej, tym większe ryzyko oziębienia się cieczy w czasie mrozów, a co za tym idzie, niebezpieczeństwo pojawienia się niedrożności. Odległość większa niż 10 m jest możliwa przy założeniu, że przewód dopływowy zostanie ocieplony, a spadek zwiększony do 3-4%.
Montaż zbiornika
Przed montażem zbiornika sprawdź czy zbiornik nie posiada wad fabrycznych lub uszkodzeń powstałych podczas transportu! W przypadku zauważenia nieprawidłowości skontaktuj się z Producentem, po zakopaniu zbiornika roszczenia gwarancyjne co do uszkodzeń nie będą uwzględniane! Zabrania się zalewania zbiornika przed jego zakopaniem!
- Wyznacz miejsce montażu zbiornika według podanych zaleceń.
- Wykonaj wykop o wymiarach większych od wymiarów zbiornika, o 50 cm z każdej ze stron. Projektowaną głębokość wykopu powiększ o 20 cm, jest to wysokość warstwy podsypki piaskowo-cementowej, na której zostanie posadowiony zbiornik. Następnie wypoziomuj dno wykopu, pozbądź się ostrych kamieni i innych elementów, które mogłyby podczas montażu uszkodzić zbiornik.
- Na dnie wykopu umieść wspomnianą wcześniej warstwę mieszaniny piasku z cementem. Mieszaninę wykonaj w proporcjach 150 kg cementu na 1 m³ piasku.
- Na wypoziomowanej warstwie piasku z cementem umieść zbiornik. Upewnij się, że włazy montażowe zabezpieczone są przy pomocy pokryw lub nadstawek. Potem zbiornik wypoziomuj w linii wlot-wylot.
- Zbiornik zasypuj mieszaniną piasku z cementem, jak w proporcjach poprzednio, tj. 150 kg cementu na 1 m³ piasku. Co 20 cm zagęszczaj warstwy mieszaniny. Poprawne zagęszczenie warstw ułatwi montaż oraz wzmocni konstrukcję zbiornika po zakopaniu. Warstwy zagęszczaj ręcznie lub przy użyciu wody, nie stosuj zagęszczarek mechanicznych.
- Podczas zakopywania zbiornik zalewaj równomiernie wodą. Poziom wody w zbiorniku powinien być wyższy od poziomu mieszaniny piaskowo-cementowej o około 10 cm. Zabrania się przed montażem zbiornika całkowitego jego zalania.
- Po osiągnięciu poziomu odpływu ze zbiornika w kanale odpływowym umieść rurę PCV łączącą zbiornik z systemem przelewu awaryjnego. Następnie kontynuuj zasypywanie zbiornika.
- Po zasypaniu zbiornika do poziomu włazów, na zbiorniku umieść nadstawki oraz doprowadź do zbiornika kanał dopływowy.
- Wierzchnią warstwę ponad zbiornikiem można wykonać z gruntu rodzimego.
- Po zakończeniu montażu sprawdź czy pokrywy są przykręcone do zbiornika. Maksymalny poziom zakopania zbiornika to 40 cm, licząc od górnej krawędzi zbiornika (dwie nadstawki). W przypadku montażu zbiornika na większej głębokości, ponad zbiornikiem należy wykonać betonową płytę odciążającą.
Zbiornik posiada aktualną krajową ocenę techniczną, a także świadectwo jakości.
Jeżeli potrzebujesz mniejszego zbiornika na ścieki, model DropWater 2000L z pewnością Cię zainteresuje!
Dane techniczne
Pojemność [L] | |
---|---|
Długość [mm] | 2220 |
Szerokość [mm] | 1240 |
Wysokość całkowita [mm] | 1680 |
Wysokość do wlotu [mm] | 1550 |
Wysokość do wylotu [mm] | 1215 |
Średnica włazów [mm] | 440 |
Waga [kg] | 100 |