Zbieranie deszczówki

Filtruj produkty
Filter Products Showing 1 - 20 of 56 results
Sort By
Price
Categories
Filter selected

Zbieranie deszczówki: zasada działania systemów

Za pośrednictwem rury spustowej, do której trafia woda z rynien, woda deszczowa przedostaje się do filtra, w którym zostaje wstępnie oczyszczona. Dopływ wody musi mieć charakter uspokojony w celu uniknięcia wzbijania się zawirowań osadu. Zbieranie deszczówki następuje w zbiorniku zabudowanym w ziemi w strefie nieprzemarzającej lub usytuowanym w piwnicy. Panująca w zbiorniku ciemność oraz stały chłód zapobiegają wzrostowi alg i bakterii. Drobne zanieczyszczenia opadają na dno, lekkie natomiast unoszą się na powierzchni wody i odprowadzane są poprzez przelew do kanalizacji lub rozsączane.

Zasysanie następuje przez pływak, pobierający wodę kilkanaście centymetrów poniżej lustra wody w miejscu gdzie jest ona najczystsza. Podczas przyłączenia do kanalizacji zaleca się zastosowanie zaworu zwrotnego, aby zanieczyszczania z kanału nie przedostały się do zbiornika. W sytuacji całkowitego opróżnienia wody deszczowej następuje automatyczne uzupełnienie świeżą wodą wodociągową.

Zalety systemów wody deszczowej

Dzięki wykorzystaniu systemów zbierania deszczówki np. do prania zużywa się mniej detergentów bo woda ta jest stosunkowo „miękka”, przy myciu szyb nie pozostawia zacieków. Oszczędność na opłatach przy stale rosnących cenach za wodę pitną i odprowadzanie ścieków. Podlewanie roślin „zdrową” dla nich wodą. Wszystkie zawory, urządzenia itp. przepłukiwane wodą deszczową wykazują znacznie mniej osadu kamienia. Systemy deszczowe odciążają system kanalizacyjny poprzez retencjonowanie wody powiązanej często z jednoczesnym kierowaniem do gruntu – infiltracją.