Zbieranie deszczówki
-
Pompy do deszczówki6
Poznaj teraz -
Zbiorniki na deszczówkę naziemne6
Poznaj teraz -
Domowe systemy zbierania deszczówki2
Poznaj teraz -
Ogrodowe systemy zbierania deszczówki37
Poznaj teraz -
Ozdobne zbiorniki na deszczówkę13
Poznaj teraz -
Punkty poboru wody4
Poznaj teraz -
Zbiorniki na deszczówkę podziemne39
Poznaj teraz
Zbieranie deszczówki
Oszczędzanie wody wodociągowej to działanie konieczne, aby przeciwdziałać coraz szybszemu kurczeniu się zasobów wody pitnej. Każdy z nas może się o to zatroszczyć: zakręcając kran podczas mycia zębów lub biorąc krótkie prysznice. Jednakże zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej w gospodarstwie domowym jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczanie zużycia wody z kranu. Do tego celu wykorzystuje się specjalne systemy zbierania wody deszczowej. Ich różnorodność z pewnością pozwoli Ci znaleźć model idealnie wpisujący się w Twoje potrzeby. Możesz wybrać nie tylko pojemność zbiornika, ale także jego typ: naziemny, podziemny lub ozdobny. Istnieje także możliwość podpięcia go do systemu domowej kanalizacji. Dzięki temu w jeszcze większym stopniu możesz wykorzystywać zgromadzoną wodę opadową. Jakie jeszcze korzyści płyną z użytkowania instalacji do odzyskiwania deszczówki?
Zalety systemów wody deszczowej
Po pierwsze, jest to oszczędność na opłatach przy wysokich cenach za wodę i odprowadzanie ścieków! Instalując zbiornik na deszczówkę możesz ograniczyć zużycie wody wodociągowej nawet do 50%. Oszczędność jest największa, gdy wybierzesz system, który wykorzystasz także w domu do spłukiwania toalet, zmywania, prania i innych prac porządkowych. Co więcej, dzięki wykorzystaniu systemu zużywa się mniej detergentów, bo woda ta jest stosunkowo „miękka”, czyli nie posiada wysokiej zawartości wapnia. Wykorzystywana przy myciu szyb nie pozostawia zacieków. Kolejną zaletą jest podlewanie ogrodu „zdrową” dla roślin wodą. Możesz wykorzystać ją także do pojenia zwierząt domowych i gospodarskich. Dodatkowo, wszystkie zawory lub urządzenia, przepłukiwane wodą deszczową, wykazują mniej osadu kamienia. Zbiorniki na deszczówkę magazynują wodę przez co nie obciąża ogólnodostępnej kanalizacji. Gromadzenie, czyli retencja wody odbywa się w zbiornikach. Każdy zbiornik ma tzw. przelew, bo przy deszczu nawalnym szybko się napełni. Poprzez przelew nadmiar wody przedostaje się do gruntu i jest w nim infiltrowany.
Jak dobrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?
Dla rodziny 4-osobowej, która chce wykorzystywać wodę deszczową do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet, sprzątania i prania wystarczający powinien być zbiornik 5000-6000 L. Dostępne są zbiorniki podziemne przystosowane do ruchu pieszego lub samochodowego. Oferujemy także modele naziemne oraz ozdobne, np. w kształcie kolumny lub amfory. Aby dobrać odpowiedni zbiornik, należy znać długość i szerokość dachu lub innej powierzchni, z której woda będzie spływać. Należy znać również powierzchnię działki przeznaczonej do podlewania. Aby dobrać odpowiedni system, możesz wypełnić ankietę ze wszystkimi parametrami, dostępną tutaj.
Przy dużych powierzchniach dachu i dużym zapotrzebowaniu na wodę należy skorzystać ze zbiornika o pojemności kilkadziesiąt metrów sześciennych. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę złożony z modułów w postaci skrzynek lub tuneli owiniętych folią zgrzewaną PVC, która nie przepuszcza wody. Wodę deszczową pobiera się przy pomocy pompy ze studni inspekcyjnej usytuowanej za zbiornikiem, połączonej z nim rurą kanalizacyjną.
Program Moja Woda
Przeciwdziałanie skutkom suszy w Polsce oraz zagospodarowanie wód opadowych jest celem programu państwowego Moja Woda. Ogólnie rzecz ujmując, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie na pokrycie kosztów instalacji retencyjnej. Maksymalna kwota dotacji może wynieść 6000 zł. Beneficjentem programu może być posiadacz nieruchomości, na której znajduje się lub znajdzie się budynek jednorodzinny. Aby uzyskać dofinansowanie na instalację do magazynowania deszczówki, należy złożyć odpowiedni wniosek do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) przed zakończeniem przedsięwzięcia. Program przewidziany jest na lata 2020-2024.
Regulamin programu oraz informacje jak uzyskać dofinansowanie w 2023/2024 roku możesz uzyskać na stronie Moja Woda.
Chcesz wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Skorzystaj z formularza doboru urządzenia.