Zbiorniki na szambo

Filter Products Showing all 7 results
Sort By
Price
Categories
Filter selected

Zbiorniki na szambo

Podziemne bezodpływowe zbiorniki na szambo służą do magazynowania ścieków bytowo-gospodarczych z gospodarstw domowych i różnych obiektów socjalnych. Stosowane są wszędzie tam gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacji komunalnej oraz w przypadku gdy nie udało się uzyskać pozwolenia na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakładając szambo należy pamiętać, aby zachować wymagane minimalne odległości, czyli 5 metrów od budynku oraz 2 metry od granicy działki i drogi.
Coraz częściej właściciele działek rozważają złożenie przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba. Jeżeli na swojej działce posiadasz już zbiornik, nie musisz wymieniać całej instalacji. Możesz uzbroić istniejący zbiornik na szambo w dodatkowe elementy, instalując specjalny zestaw do modernizacji na oczyszczalnię typu biologicznego.

Szamba plastikowe

Zbiorniki na ścieki wykonane z polietylenu często określa się jako szamba plastikowe. To produkty, które cechuje wiele zalet. Przede wszystkim, są lekkie i nieskomplikowane w montażu, w przeciwieństwie do ich betonowych odpowiedników. Ze względu na to, iż szamba z plastiku wykonuje się metodą formowania rotacyjnego, są niesamowicie szczelne, a przez to znacznie bardziej ekologiczne. To monolityczne modele, nie posiadające żadnych zgrzewów czy łączeń. Dlatego też, wybierając szamba plastikowe, możesz być pewien, że nieczystości nie przedostają się do gruntu. Takie zbiorniki na szambo świetnie sprawdzą się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także na działkach czy przy domkach letniskowych. Jeżeli nie przebywamy tam przez cały rok, nie musimy ponosić kosztów regularnego opróżniania zbiornika.

Szambo betonowe

Zbiorniki żelbetowe w kształcie monolitycznego walca lub prostopadłościanu o dowolnej pojemności przeznaczone są gromadzenia nieczystości. Szczelność zbiornika osiąga się dzięki zastosowaniu wysokiej klasy betonu zbrojonego, zagęszczonego, wibrowanego i zabezpieczonego dwukrotnie od zewnątrz materiałem izolacyjnym wysokiej jakości. Materiał, z którego wykonane są szamba zawiera ponadto dodatek środka na wodoszczelność. Zaletą zbiorników jest duża wytrzymałość na obciążenia zewnętrzne, powodowana również ich znaczną masą. Z reguły nie zachodzi potrzeba ich kotwienia w gruncie. Jest to szczególnie cenne w przypadku niekorzystnych warunków gruntowych i wysokiego poziomu wód gruntowych.
Jednakże, ich znaczna masa utrudnia możliwości transportowe. Co więcej, do montażu szamba betonowego niezbędny jest dźwig, co znacznie podwyższa koszta instalacji. Modele betonowe nie gwarantują aż takiej szczelności jak plastikowe. Modele z polietylenu posiadają także tę przewagę, iż z łatwością można zmodernizować je na oczyszczalnię biologiczną.

Oczyszczalnia czy szambo?

Wiele osób już na etapie wstępnego projektu domu zastanawia się jak odprowadzać nieczystości. Aby zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, należy przeanalizować czym różni się przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo. Jeżeli rozpatrujemy te możliwości pod kątem ekologii, korzystniej wypada oczyszczalnia. Nie tylko neutralizuje ścieki bytowe na miejscu, ale także oczyszczoną wodę wprowadza od razu do gruntu. Aby oczyścić ścieki z szamba, należy wezwać wóz asenizacyjny, który zabierze nieczystości do punktu zlewnego. Jest to główny koszt, który ponosi właściciel. Wywóz ścieków powinien odbywać się mniej więcej co dwa tygodnie. W przypadku oczyszczalni wybranie ścieków następuje około co dwa lata, tak więc jest to opcja znacznie tańsza w eksploatacji. Dlatego też w dłuższej perspektywie koszta poniesione przy zakładaniu oczyszczalni zwracają się. W przypadku szamba sytuacja jest odwrotna: jest to tańsza inwestycja, ale związana z droższą eksploatacją.
Jednakże, aby wybudować oczyszczalnię przydomową, należy uzyskać zezwolenie, które nie jest wymagane przy instalacji zbiornika na szambo.

Szamba ekologiczne a oczyszczalnie drenażowe

Często można spotkać się także z terminem szambo ekologiczne lub eko szambo. Co takiego kryje się pod tą nazwą? Otóż jest to powszechne, chociaż niezbyt fachowe, określenie na przydomowe oczyszczalnie drenażowe. Jest to niedroga, ale bardzo dobra opcja. Takie szambo biologiczne posiada kilka bardzo pozytywnych cech. Po pierwsze, jest łatwe w obsłudze, gdyż jego działanie nie opiera się na żadnej elektronice, ale na przepływie grawitacyjnym. Dlatego oczyszczalnie rozsączające pracują nawet kiedy nie ma prądu. Co więcej, szamba ekologiczne nie wymagają częstego opróżniania – wywóz nagromadzonych nieczystości odbywa się dwa razy w roku. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj przydomowej oczyszczalni należy zakładać w gruntach o dobrej przepuszczalności i niskim poziomie wód gruntowych.